برای راه اندازی تاکسی اینترنتی چه کنیم؟

برای راه اندازی تاکسی اینترنتی چه کنیم؟

اوبر (uber)  یک سرویس تاکسی اینترنتی مستقر در سانفرانسیسکو است که در ۶۶ کشور و در ۵۳۶ شهر در سطح جهان در دسترس است . بسیاری از شرکت های ایرانی همچون اسنپ و تپسی و ایکب مدل کسب و کار اوبر را تکرار کرده و این جریان به اوبری سازی مشهور شده است. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادیَ هستید که به راه اندازی کسب و کار تاکسی اینترنتی  ، پیک موتوری ، حمل بار و سرویس اشتراک خودرو علاقه دارید لازم است به این نکات توجه کنید

قدم اول: بازارسنجی بازار تاکسی اینترنتی

قبل از هر اقدامی نیاز است یک بازار سنجی از بازار تاکسی اینترنتی در شهر یا استان هایی که قرار است در آنها کسب و کار تاکسی اینترنتی را راه اندازی کنید داشته باشید . برای بازارسنجی نیاز است در ابتدا برآورد تقاضا کنید و پتانسیل کل بازار را برآورد کنید. مثلا اگر می خواهید در زمینه ی سفارش تاکسی آنلاین فعالیت کنید باید از قبل به این سوال ها پاسخ دهید

چند سفر در طول روز توسط مردم انجام می شود؟

ه تعداد رقیب در شهر یا استان مورد نظر ، تاکسی اینترنتی راه اندازی کرده اند؟

رقبا چه میزان از سفرها را توانسته اند سهم خود کنند اپلیکیشن تاکسی آنلاین رقبا چه ماژول هایی دارد؟ ما چه ماژول هایی میتوانیم به نرم افزار تاکسی اینترنتی اضافه کنیم که به نسبت رقبا برتری داشته باشیم؟

هزینه هر سفر در برنامه تاکسی اینترنتی رقبا چقدر است؟

رقبا برای استفاده از اپلیکیشن تاکسی اینترنتی خود چه پاداش هایی برای مشتریانشان در نظر گرفته اند؟

رقبا به چه میزان درصد کمیسیون از راننده ها می گیرند نسخه راننده نرم افزار تاکسی آنلاین و نسخه مسافر آنها چند نصب در اپ استورهای مختلف کافه بازار و سیب اپ و … داشته؟

نظرات کاربران آنها در صفحات اجتماعی انها د ر اینستاگرام و فیسبوک و در اپ استورهای مختلف ماندد کافه بازار و سیب اپ و … چیست؟

کاربران تاکسی آنلاین آنها بیشتر روی چه نقاط ضعف و چه نقاط قوتی تاکید میکنند؟

فرهنگ حاکم بر ناحیه ای که میخواهیم برای آنها کسب و کار تاکسی اینترنتی را راه اندازی کنیم چگونه است؟

چند درصد مردم آن ناحیه به اینترنت دسترسی دارند؟

 ممکن است راه اندازی یک کسب و کار در یک ناحیه خیلی خوب جواب بدهد اما همان کسب و کار را اگر در ناحیه ای دیگر راه اندازی کنیم شکست بخورد . برای مثال سایت هایی در ایران وجود دارند که واسط بین خریداران و فروشندگان خودروهای دست دوم هستند و  کسب و کارشان خیلی هم خوب رونق گرفته ، آیا این دلیل می شود که اگر ما همین کسب و کار را برای آلمان یا افغانستان کپی کنیم باز هم جواب بگیریم. آیا در آلمان کسی حاضر است با وجود تولیدات لوکس و به روز سراغ مدل های قدیمی تر برود؟ مگر در افغانستان چند درصد مردمش برای انجام کارهای روزمره به اینترنت دسترسی دارند که به صورت اینترنتی خرید کنند؟ به هر حال اگر اولین باری است که  میخواهید وارد بازار کسب و کارهای اینترنتی همچون تاکسی اینترنتی ، پیک موتوری اینترنتی یا حمل بار شوید ابتدا میزان کشش و جذابیت بازار را برای این کسب و کارها بررسی کنید.

 

قدم دوم: انتخاب تیم فنی و تولید نرم افزار تاکسی اینترنتی

قدم بعدی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی تاکسی یاب انتخاب تیم فنی مناسب برای طراحی نرم افزار تاکسی اینترنتی است . اما سوال اینجاست که چگونه تیم فنی مناسب را برای طراحی نرم افزار تاکسی اینترنتی انتخاب کنیم ؟

حتما تیمی را انتخاب کنید که در حوزه نرم افزار های لوکیشن بیس و تاکسی اینترنتی نمونه کار داشته باشد. همیشه نمونه اولیه هر نرم افزار دارای باگ هایی است که ممکن است خود طراح هم از آن مطلع نباشد و وقتی متوجه این باگ شوند که دیگر دیر شده و اعتبار شما نزد مشتریانتان خدشه دار شده. اپلیکیشن های تاکسی اینترنتی که توسط آن تیم برای سایر مشتریان طراحی شده را نصب و بررسی کنید. با سایر مشتریان آن تیم فنی تماس بگیرید و پیگیر شوید که آیا از تیم فنی و پشتیبانی نرم افزار تاکسی اینترنتی راضی هستند یا خیر. همواره یک متخصص نرم افزار را با خود به جلسات مذاکره با تیم فنی ببرید.

قدم سوم:انتخاب تیم اجرایی مناسب برای تاکسی اینترنتی

قدم بعد انتخاب تیم اجرایی آشنا به سیستم حمل و نقل و آشنا به دغدغه های رانندگان و مسافران و صنف تاکسی رانان است . شاید شما هم تاکنون آدم های بسیاری را دیده باشید که تحصیلات مرتبط با مدیریت از دانشگاه های معتبر داشته اند اما در کسب و کاری که راه انداخته اند شکست خورده اند ولی در مقابل کسانی که تحصیلات مدیریتی نداشته اند در همان کسب و کار موفق شده اند! تفاوت این دو در چیست ؟ تفاوت این دو در شناخت بازار هدف است

 

 

 

 

 

 

 

قدم چهارم: بازاریابی برای تاکسی اینترنتی

قدم بعدی بازاریابی برای جذب مشتری است. روش های مختلفی برای بازاریابی و جذب مخاطب وجود داردکه بستگی به موقعیت و سلیقه و خواست شما دارد ، از زدن بنر در معابر شهری گرفته تا پخش تراکت ، حضور در شبکه های اجتماعی و تبلیغ در پیام رسان ها و ..

درباره ما

بیش از 5 سال سابقه توسعه و طراحی نرم افزارهای مختلف و اجرای نرم افزارهای حمل و نقل در 18 استان کشور و 4 کشور خارجی. با نرم افزاری کامل و با پشتیبانی 24 ساعته به مشتریانمان سرویس می دهیم

به مشاوره نیاز دارید ؟

برای مشاوره یا خرید نرم افزار حمل و نقل با ما در تماس باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *