طراحی اپلیکیشن تاکسی اینترنتی

طراحی اپلیکیشن تاکسی اینترنتی

طراحی اپلیکیشن تاکسی اینترنتی | چگونه اپلیکیشن تاکسی اینترنتی برای کسب و کار خود تهیه کنیم؟

در سال های اخیر با رشد تکنولوژی و فراگیر شدن گوشی های هوشمند متصل به اینترنت، شاهد تحولات زیادی در دنیای کسب و کارها بودیم. این تحولات که همچنان با سرعت بالایی در حال رخ دادن هستند، مدل جدیدی از خدمات حمل و نقل مسافر را به وجود آورده اند که مبتنی بر تکنولوژیست و به صورت هوشمند ارائه می گردد. یکی از اولین گام های ورود به دنیای حمل و نقل هوشمند مسافر، طراحی اپلیکیشن تاکسی اینترنتی می باشد.

در این نوشته قصد داریم با شما در مورد چگونگی طراحی اپلیکیشن تاکسی اینترنتی و نحوه ساخت آن صحبت کنیم. همچنین راهکار کم هزینه تر و سریع تری برای راه اندازی کسب و کار تاکسی اینترنتی به شما معرفی خواهیم کرد. 

راه اندازی تاکسی اینترنتی برای چه کسانی مناسب تر است؟

نمی توان با قاطعیت گفت برای راه اندازی تاکسی اینترنتی حتما باید شرایط خاصی را دارا بود. اما اگر شما جز یکی از دسته های زیر هستید، اقدام برای راه اندازی این مدل کسب و کار برای شما نسبت به دیگران مناسب تر است:

  • کارآفرین هستید و به دنبال ایده ای برای راه اندازی یک کسب و کار استارتاپی می گردید.
  • صاحب تاکسی تلفنی هستید و قصد دارید کسب و کار خود را توسعه دهید.
  • تاکسی بیسیم دارید و می خواهید علاوه بر کاهش هزینه ها، مشتریان خود را افزایش دهید.
  • دارای ناوگان خاصی هستید و خدمات متفاوتی در حوزه حمل و نقل مسافر ارائه می دهید.

اگر تمایل دارید در مورد چگونگی راه اندازی تاکسی اینترنتی و مراحل آن بیشتر بدانید، پیشنهاد می کنیم مطلبی که قبلا در مورد این موضوع نوشته ایم را مطالعه بفرمایید.

 

طراحی اپلیکیشن تاکسی اینترنتی چه مراحلی دارد؟

برای طراحی اپلیکیشن تاکسی اینترنتی مجموعه ای از اقدامات باید انجام شود که به بررسی آن ها می پردازیم.

طراحی اپلیکیشن تاکسی اینترنتی

۱٫ تحلیل و سنجش بازار

قبل از ورود به هر کسب و کاری ابتدا باید بازار آن را سنجید. یکی از مهم ترین موضوعات برای تصمیم گیری در خصوص ورود یا عدم ورود به یک بازار، حجم آن بازار است. هر چقدر حجم یک بازار بزرگ تر باشد، آن بازار برای ورود جذاب تر است. همچنین اگر قصد داشته باشید برای توسعه کسب و کار خود سرمایه گذار ریسک پذیر جذب کنید، اهمیت حجم بازار بیشتر هم می شود. زیرا برای سرمایه گذار مهم است که حجم بازار کسب و کاری که در آن سرمایه گذاری می کند، بزرگ باشد.

بزرگ بودن حجم بازار از این رو اهمیت دارد که هیچکس نمی تواند تمام سهم یک بازار را به دست آورد. هر کسب و کار تنها می تواند بخشی از بازار را تصاحب کند. در بازار حمل و نقل مسافر هم شاهد این قضیه هستیم. در حال حاضر چند هزار تاکسی تلفنی، چند صد تاکسی بیسیم، صدها تاکسیرانی و تعداد زیادی تاکسی اینترنتی در کشور فعالند و هرکدام بخشی از بازار را در دست دارند.

در طراحی اپلیکیشن تاکسی اینترنتی، تحلیل و بررسی بازار نقش بسیار مهمی دارد. اپلیکیشن ها و پلتفرم های نرم افزاری به منظور پیاده سازی یک مدل کسب و کاری، طراحی و ساخته می شوند. هدف از ساخت اپلیکیشن بهره برداری از قدرت تکنولوژی، اینترنت و تلفن های هوشمند است. بنابراین برای طراحی و ساخت اپلیکیشن تاکسی اینترنتی ابتدا باید بازار را بررسی کرد تا بتوان براساس آن، مدل ارائه خدمات و نیازمندی های طراحی اپلیکیشن را مشخص نمود.

تحلیل و بررسی بازار حمل و نقل مسافر، کمک می کند ایده های جدیدی در ذهن شما شکل بگیرد و بازارهای خاصی که هنوز دست در آن زیاد نشده را ببینید. با ایجاد تغییراتی جزئی در مدل کسب و کار می توانید به جای ورود به اقیانوس قرمزی که در آن غول های بزرگی مانند اسنپ، تپسی، ماکسیم و … فعالیت می کنند، وارد یک اقیانوس آبی شوید که رقابت در آن آسان تر است.

۲٫ بررسی رقبا

بعد از تحلیل و بررسی بازار و مشخص کردن سگمنتی که می خواهید سهمی از آن به دست آورید، نوبت به بررسی رقبا می رسد. در اکثر بازارها یکسری رقبای سنتی و محلی وجود دارد. حتی ممکن است بخشی از آن نیز در دست رقبای بزرگتری مانند اسنپ باشد. بررسی کردن این رقبا نقش مهمی در جزییات طراحی و ساخت اپلیکیشن تاکسی اینترنتی دارد. اگر بخواهید کمی متمایز شوید و مزیت های رقابتی ایجاد نمایید، بهتر است در طراحی و ساخت اپلیکیشن تاکسی اینترنتی خود، امکانات و زیرساخت های نرم افزاری مورد نیاز را در نظر بگیرید.

در بررسی رقبا علاوه بر بررسی اپلیکیشن های آن ها، بایستی استراتژی های بازاریابیشان را نیز مورد بررسی قرار داد. همچنین بررسی اینکه آن ها به چه صورت خدمات ارائه می دهند، چه امکاناتی دارند، بازار هدفشان چیست، چه بخش هایی از بازار را پوشش نمی دهند، در چه قسمت هایی ضعف دارند و مواردی از این قبیل.

برای مثال دانستن این موضوع که اسنپ درخواست تلفنی نمی پذیرد، می تواند ایده ای باشد برای اینکه شما امکانی را فراهم کنید که با آن این بخش از بازار حمل و نقل مسافر را تصاحب نمایید.

۳٫ مشخص کردن نیازمندی ها

نیازمندی ها شامل تمام امکانات و ویژگی هاییست که می خواهید در ساخت اپلیکیشن تاکسی اینترنتی شما دیده شوند. این نیازمندی ها براساس مدل کسب و کار و مشتریانی است که می خواهید به آن ها خدمات ارائه دهید. برای نوشتن نیازمندی ها ضروری نیست به صورت تخصصی وارد مباحث نرم افزاری شوید. کافیست آنچه می خواهید در اپلیکیشن های شما پیاده سازی گردد را به صورت واضح و قابل فهم و با دید کسب و کاری یادداشت نمایید.

برای مثال اگر می خواهید به صورت تلفنی هم درخواست سفر بپذیرید، کافی است این مورد را به لیست نیازمندی هایتان اضافه کنید. یا اگر قصد دارید برای بانوان سرویسی جداگانه ارائه دهید، در لیست نیازمندی ها بنویسید که چنین امکانی را در اپلیکیشن خود می خواهید.

۴٫ تعیین برند

با مشخص شدن نیازمندی ها، نوبت به تعیین برند و ملزومات آن می رسد. در این مرحله باید نام، رنگ های سازمانی، محتوای تبلیغاتی و … را مشخص نمایید. این موارد در ساخت اپلیکیشن تاکسی اینترنتی به کار گرفته شده و مشتریان، شما را با آن ها می شناسند. بنابراین مهم است که به اندازه کافی برای آن وقت صرف کنید.

۵٫ طراحی و ساخت اپلیکیشن ها

در نهایت نوبت به طراحی و ساخت اپلیکیشن ها می رسد. با توجه به اینکه تاکسی اینترنتی یک پلتفرم دو طرفه است که مشتریان را به رانندگان متصل می کند، دو اپلیکیشن مجزا باید ساخته شود. یکی برای راننده و یکی هم برای مسافر. از طرفی با در نظر گرفتن سیستم عامل های رایج در کشور، بهتر است برای هر کدام از اپلیکیشن ها، هم نسخه اندروید و هم نسخه iOS طراحی کرد. بنابراین در مجموع نیاز است که چهار اپلیکیشن موبایلی ساخته شود.

اخیرا داشتن وب اپلیکشن نیز یک مزیت رقابی مهم محسوب می شود. این موضوع بعد از اینکه اپل تحریم هایی را علیه کشور عزیزمان اعمال کرد، پر رنگ تر شد. زیرا زمانی که شرکت اپل در اپلیکیشن های iOS تاکسی اینترنتی اختلال ایجاد می کند، بهترین روش جایگزین کردن وب اپلیکیشن برای کاربران iOS است. با این روش این بخش از مشتریان را از دست نمی دهید. بنابراین طراحی و ساخت وب اپلیکیشن تاکسی اینترنتی نیز می تواند در دستور کار قرار گیرد.

البته به هیچ وجه کار با ساختن اپلیکیشن ها تمام نمی شود. پلتفرم تاکسی اینترنتی اجزای دیگری نیز دارد.

۶٫ طراحی و ساخت پنل های کاربری و مدیریتی

یک کسب و کار اینترنتی با استفاده از نرم افزار کنترل می شود.برای مثال زمانی که مشتریان و رانندگان از طریق پشتیبانی اپلیکیشن ها پیام خود را ثبت می کنند، تنها با استفاده از نرم افزار می توان پیامشان را مشاهده و بررسی کرد و به آن ها پاسخ داد. بنابراین بخش مهمی از ساخت اپلیکشن تاکسی اینترنتی، صرف طراحی و ساخت پنل های کاربری و مدیریتی می شود.

پنل های کاربری و مدیریتی ابزار کار اپراتورها، پشتیبان ها، حسابدارها، بازاریابان، مدیران و سایر بخش های کسب و کار شما هستند. این ابزارها عمدتا به صورت تحت وب طراحی می شوند.

۷٫ طراحی و راه اندازی سایت

بدیهی است که یک کسب و کار تاکسی اینترنتی حتما باید یک سایت معرفی داشته باشد. معمولا در این سایت، کسب و کار معرفی شده و راه هایی برای دانلود و دسترسی به اپلیکیشن ها در نظر گرفته می شود.

داشتن یک سایت مناسب که در گوگل رتبه خوبی داشته باشد و با کلیدواژه های مرتبط جز لینک های اول باشد، در جذب مشتری و راننده بسیار موثر است. 

هزینه طراحی اپلیکیشن تاکسی اینترنتی چقدر است؟

فاکتورهای مختلفی در برآورد هزینه طراحی اپلیکیشن تاکسی اینترنتی نقش دارند. از این فاکتورها می توان به کیفیت طراحی و ساخت، تعداد اپلیکیشن ها و امکانات مورد نیاز اشاره کرد. بیشترین هزینه زمانی است که شما قصد داشته باشید برای اندروید و iOS نسخه های مشتری و راننده تهیه کنید، سایت معرفی کسب و کار داشته باشید، پنل های کاربری و مدیریتی کسب و کارتان کامل باشد و بیشتر امکانات موجود در اسنپ و سایر رقبا را پیاده سازی نمایید.

موضوع دیگری که روی هزینه ساخت اپلیکیشن تاکسی اینترنتی اثرگذار است، امکان توسعه پذیری و مقیاس پذیری آن است. بدون شک هر نرم افزاری قادر نیست با افزایش درخواست ها همچنان مانند روز اول کار کند و بسیاری از نرم افزارها از ابتدا برای تحمل بار زیاد طراحی نشده اند. در چنین حالتی با افزایش مشتریان دچار اختلال شده و کسب و کار آسیب می بیند. ساخت اپلیکیشن تاکسی اینترنتی که بتواند با افزایش مشتریان و درخواست ها همچنان مانند روز اول کار کند و براحتی بتوان امکانات جدید به آن اضافه کرد، هزینه بیشتری دارد.

در مجموع با در نظر گرفتن موارد مذکور، برای ساخت اپلیکیشن تاکسی اینترنتی تقریبا یک سال زمان نیاز است. در این یک سال، حدودا ۹ نفر نیروی متخصص فنی روی پروژه کار خواهند کرد. اگر با بیمه و میانگین نرخ دستمزد  ۲,۲۰۰,۰۰۰ تومان بخواهیم مجموع هزینه این ۹ نفر را محاسبه کنیم، تقریبا چیزی حدود ۳۰۰ میلیون تومان فقط هزینه نیروی انسانی برای توسعه پلتفرم تاکسی اینترنتی می شود.

البته جای نگرانی نیست زیرا در ادامه راهکاری ارائه می دهیم که هزینه ی شما را به طرز چشمگیری کاهش می دهد.

 

برای تهیه اپلیکیشن تاکسی اینترنتی چه راه هایی وجود دارد؟

ساخت اپلیکیشن تاکسی اینترنتی تنها راه داشتن پلتفرم نرم افزاری مورد نیاز برای راه اندازی یک کسب و کار حمل و نقل هوشمند مسافر نیست. راه های دیگری نیز وجود دارد که شما را از ابداع چرخ بی نیاز می کند. در ادامه انواع روش هایی که با استفاده از آن ها می توان اپلیکیشن تاکسی اینترنتی تهیه کرد را معرفی کرده و مزایا و معایب آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

۱٫ ساخت اپلیکیشن تاکسی اینترنتی

در این نوشته به صورت خلاصه در مورد طراحی و ساخت اپلیکیشن تاکسی اینترنتی توضیح دادیم. به طور کلی می توان گفت ساخت اپلیکیشن تاکسی اینترنتی، سخت ترین، گران ترین و زمان برترین راه تهیه اپلیکیشن تاکسی اینترنتی است.

۲٫ سفارش اپلیکیشن تاکسی اینترنتی

یکی دیگر از راه های تهیه اپلیکیشن تاکسی اینترنتی، سفارش اپلیکیشن تاکسی اینترنتی است. در این روش شما لیست نیازمندی های بیزنسی خود را به صورت شفاف به یک شرکت نرم افزاری که به صورت تخصصی سفارش طراحی و ساخت اپلیکیشن تاکسی اینترنتی می پذیرد، ارائه می دهید. سپس شرکت نرم افزاری براساس نیازمندی های شما برآورد هزینه انجام می دهد و هزینه و مدت زمان مورد نیاز برای ساخت را به شما اعلام می کند. در نهایت شما با توجه به سابقه، نمونه کارها و نمونه مشتریان و با رضایت از میزان هزینه و زمان اعلام شده می توانید با آن شرکت نرم افزاری وارد همکاری شده و در زمان توافق شده، نرم افزار تاکسی اینترنتی خود را دریافت نمایید. همچنین توجه داشته باشید که مشخص کردن زمان و هزینه پشتیبانی فراموش نشود. سفارش اپلیکیشن تاکسی اینترنتی از نظر هزینه ارزان تر از طراحی و ساخت آن توسط خود شماست.

۳٫ خرید اپلیکیشن تاکسی اینترنتی

کم هزینه ترین و سریع ترین روش تهیه اپلیکیشن تاکسی اینترنتی، خرید اپلیکیشن تاکسی اینترنتی می باشد. در این روش شما محصول آماده ای را پیدا می کنید که بیشتر نیازمندی های کسب و کار شما را دارا باشد. یک محصول خوب در این زمینه معمولا قیمت شفاف و دموی قابل مشاهده دارد. بعد از پیدا کردن محصول می توانید با شرکت ارائه دهنده آن ارتباط گرفته و برای خرید اقدام نمایید. 

برای خرید اپلیکیشن تاکسی یاب با شماره تلفن های ۰۶۶۳۳۲۱۵۸۴۰ یا ۰۹۱۶۷۱۲۵۷۷۰ تماس بگیرید یا در قسمت تماس با ما(کلیک کنید)، پیغام خودتان را برای ما ارسال کنید

[تعداد: ۱    میانگین: ۱/۵]

درباره ما

بیش از 5 سال سابقه توسعه و طراحی نرم افزارهای مختلف و اجرای نرم افزارهای حمل و نقل در 18 استان کشور و 4 کشور خارجی. با نرم افزاری کامل و با پشتیبانی 24 ساعته به مشتریانمان سرویس می دهیم

به مشاوره نیاز دارید ؟

برای مشاوره یا خرید نرم افزار حمل و نقل با ما در تماس باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *